Культ предків

Найдавніше значення Різдва — зв’язок із «часами предковічними», тобто з предківськими. Саме для них готують кутю і 12 страв з нового врожаю, печуть обрядовий хліб, ставлять дідуха і стелять солому та запашне сіно на підлогу — там, мовляв, перебуватимуть душі пращурів на час гостини.

Illustration

Народні типажі з м.Малин, 1912 рік. Фото з історико-етнографічного альбому Івана Гончара «Україна та українці». Архів Музею Івана Гончара.

Illustration

Фото з історико-етнографічного альбому Івана Гончара «Україна та українці». Архів Музею Івана Гончара.

За давніми уявленнями, на Різдво предків треба щедро пригостити, й попросити їх у новому році послати з Вирію-Раю щедрий урожай та гідне продовження роду. У святу ніч для предків ставлять на вікно свічку або хліб і кухлик води, а на столі — окрему миску і ложку.

Illustration

Рушник, Черкаська обл., Чорнобаївський р-н, с.Скородистик. Кін. ХІХ ст. 296х45 см. Колекція Музею Івана Гончара.

Illustration

Родина Оксентія та Марії Коб, 1916 р. Фото з історико-етнографічного альбому Івана Гончара «Україна та українці». Архів Музею Івана Гончара.

Illustration

Прохання до предків озвучують колядники. У давнину вони одягали чудернацькі маски та вивернуті назовні кожухи та грали роль «дідів», які приходять «з того світу» до нащадків і бажають їм усіляких гараздів. «Діди» обходили усі домівки в селі чи містечку, єднаючи громаду незримою ниткою спільного кореня. Проводжали душі предків до Вирію на свято Водохреще. Тоді спалювали обмолоченого дідуха і солому з долівки, у якій вони «відпочивали».

Illustration

Дві сестри — дівчина і молодиця в місцевому народному вбранні 20-х років ХХ століття з с.Княжичі. Фото 20-з років ХХ століття. Фото з історико-етнографічного альбому Івана Гончара «Україна та українці». Архів Музею Івана Гончара.

Illustration

Фото з історико-етнографічного альбому Івана Гончара «Україна та українці». Архів Музею Івана Гончара.

Illustration

Гуцульська родина. Всі члени родини в місцевому національному вбранні, с.Бабин, Косівський р-н, Івано-Франківська обл. Фото з історико-етнографічного альбому Івана Гончара «Україна та українці». Архів Музею Івана Гончара.

Illustration

Фрагмент килима «Дерево життя». Автор малюнку Іван Гончар. Малюнок з історико-етнографічного альбому Івана Гончара «Україна та українці». Архів Музею Івана Гончара.

Illustration

Народні типи та вбрання околиці Києва (Микільська Слобідка), поч. ХХ століття. Сім'я Лобко Івана Яковича. Фото 1909 р. Фото з історико-етнографічного альбому Івана Гончара «Україна та українці». Архів Музею Івана Гончара.

Illustration

Селянки с.Чотівець Коломийського р-н Івано-Франківської обл., сер. ХІХ ст. Фото з історико-етнографічного альбому Івана Гончара «Україна та українці». Архів Музею Івана Гончара.

Illustration

Родина Кузів — Дмитра і Нагни. Зліва на право — дочки Марія та Юстина, та сини — Михайло і Василь. Всі в місцевому національному вбранні, с.Банилів Чернівецької обл., 1932 р. Фото з історико-етнографічного альбому Івана Гончара «Україна та українці». Архів Музею Івана Гончара.

Made with